איך להתחיל לתכנן את ירח הדבש?

לתכנן חתונה יכול להיות כיף גדול או כאב ראש מתמשך, אבל מה שבטוח – פשוט? בטוח לא.

לכן אחת מנקודות האור עבור זוגות רבים, ואפילו אגזים ואומר "האור שבקצה המנהרה" הוא ירח הדבש הה-כה-נכסף.. אך למרבה התדהמה, גם התכנון הזה לא מאוד פשוט.

הרשת מוצפת במידע, כתבות, בלוגים, אתרים וסוכני נסיעות ואחרי חיפוש לכאורה קצרצר בגוגל, תמצאו את עצמכם פותחים חלונית ועוד חלונית ועוד אחת.. ואחרי שתגיעו למסקנת "עומס יתר" (עלייה יסכים גם הדפדפן), וודאי תחליטו לדחות את התכנונים למחר. גג שבוע הבא. או עוד חודש.

אז איך להתחיל לתכנן ירח דבש? הנה כמה טיפים שיעשו סדר בבלאגן!

סוג חופשה

אם נשאל כל אחד מכם מהי חופשת חלומותיו, וודאי נקבל תשובות שונות. יש מי שכל רצונו הוא לנפוש בטן-גב בתאילנד ומי שחולם על טרקים מטורפים בניו-זילנד, מי שמפנטז על סיור אוכל בדרום צרפת ומי שרוצה לעשות טיול רכבות באירופה.
לכן השאלה היא לא מה חופשת החלומות שלכם, אלא באיזו חופשה תהנו אחד עם השני הכי הרבה ולא פחות חשוב – לכמה זמן.
כדי להבין מהי החופשה הכיפית ביותר עבור שניכם הכינו רשימה עם 5 מקומות שכל אחד מכם רוצה (אבל רק מקומות שכל אחד רוצה באמת ולא יתאכזב לטוס אליהם בנסיבות משמחות של חופה וקידושין וכל זה..) על פי סדר העדיפויות שלכם.
לאחר מכן בידקו האם ישנם מקומות חופפים, כאלה שמופיעים ברשימות של שניכם. אם כן, חברו את הניקוד שנתתם לכל אחד מהם (בהתאם למיקום ברשימה, כך שמי שבמקום הראשון = נקודה אחת ומי שבמקום החמישי = 5 נקודות) – הזוכה הוא המקום עם הניקוד הנמוך ביותר, כיוון שדורג הכי גבוה ברשימה.
לא מרוצים מהתוצאה? זה הזמן להתאמן במשא ומתן 😉
רק אל תשכחו, תוכלו להגיע לכל המקומות שלא נבחרו גם בהמשך.

תקציב

בדרך כלל שלב התקצוב קודם לשלב בחירת היעד, כי רבים וטובים טוענים שלא ניתן לטוס לכל יעד שהוא בעולם בכל תקציב נתון.
עם זאת, אנחנו מאמינים שרוב הפעמים השאלה היא דווקא עד כמה טוב אתם מוכנים לתכנן את החופשה. אז אם אתם זורמים וספונטנים וממש אין לכם כוח להשוות מחירים – אולי באמת מוטב להחליט קודם על תקציב, אבל אם יש לכם אפילו מעט כוח לבדוק ולקרוא, ניתן לנפוש באופן מתוקצב גם ביעדים שנחשבים יקרים.

חישבו כמה אתם מוכנים להוציא על ירח הדבש שלכם בצורה שתייחד את החופשה הזאת לעומת שאר החופשות (אף אחד לא פשט רגל ממעט פינוק) אבל גם תשאיר את חשבון הבנק שלכם שמח.
אחרי שקבעתם סכום כזה, הפחיתו ממנו את מחיר כרטיס הטיסה המשוער ואת מה שנותר ניתן לחלק בכמות הימים אותם תבלו בחו"ל – זהו התקציב היומי שלכם.
זכרו, התקציב היומי צריך להספיק ללינה, אוכל וכל הכיף שתרצו לעשות (אטרקציות ופינוקים למיניהם בהתאם ליעד).

כדי לקבל פרופורציה לגבי התקציב ניתן להכנס לאחד מהאתרים הרבים שיש המשווים מחירי טיסות, מלונות, מסעדות ואטקציות ולראות מהו טווח המחירים הריאלי.

תאריכים

לכל יעד יש תאריכים מומלצים ועונות בהן כדאי לנפוש בו וזה לפעמים מסתדר ולפעמים לא עם הזמנים בהם אתם יכולים לקחת חופשה מהעבודה.
בבחירת התאריכים חשוב להיות מציאותיים ולזכור שהתאריכים המומלצים הם גם המתוירים יותר ולכן יקרים יותר, לעומת התאריכים ש"לא בעונה". הפרשי המחירים יכולים להיות לפעמים פי 2 ולפעמים יותר והמחירים היקרים יתבטאו באתרים, מלונות, טיסות ועוד, מה שיכול להסתכם בהבדל של אלפי שקלים/דולרים/שטרות מונופול ומשאבים אחרים.

בנוסף, רובנו לא יכולים להעדר יותר משבוע-שבועיים מהעבודה ולכן כדאי לבדוק האם כדאי לטוס ליעד הרצוי לפרק זמן כזה, האם צריך לשמור ימי חופש, האם כדאי להכנע ללחץ ובכל זאת לטוס דווקא בחגים היקרים ואולי אפשר להספיק יותר ביעד אחר עם אופי דומה.

דבר אחרון שכדאי להכניס למשוואת התאריך זה נושא העונה. במקומות שונים בעולם טמפרטורות שונות והמילים "קיץ" או "חורף" לא תמיד מטיבות לתאר אותן. כך שבמיוחד אם אתם מתכננים לעבור בין מספר יעדים, בידקו טוב מה מזג האוויר הצפוי ושאין הבדלים ניכרים בין המקומות (כי מקום במזוודה הוא מצרך יקר).

חפירות

איך שלא תבחרו לעשות את זה, מחקר על היעד יעזור לכם להתכונן בצורה הטובה ביותר לחופשה המיוחדת הזאת, יוזיל משמעותית את ההוצאות הצפויות ובעיקר יתן לכם ראש שקט ככל שתקדימו לעשות אותו.
אז בין אם תמצאו סוכן נסיעות טוב (מקצוע שעדין שריר וקיים) או תעשו את זה בעצמכם – צאו לחקור: קבוצות פייסבוק של מטיילים באותו המקום, אתרי טיולים, בלוגים, חברים ובעיקר הרבה הרבה גוגל.

יעדים

ממש כמו תכנון החתונה, גם את ירח הדבש כדי לתכנן לאט ובזהירות ולהציב יעדים לפי לוח זמנים שמקובל על שניכם ובעיקר אחד כזה שמצד אחד הוא מספיק נינוח כדי שלא להחליץ אתכם ולספק סיבה נוספת לוויכוחים טעונים ומצד שני מספיק מוקדם כדי לאפשר לכם להנות ממבצעים שונים וראש שקט. כשאתם בונים את לוח הזמנים עשו זאת בצורה מושכלת שתאפשר לכם לתכנן את החופשה במקביל לתכנון החתונה.
נושאים למחשבה: בחירת יעד ותקציב, הזמנת כרטיס טיסה ומלון, רשימת אטרקציות וטווח מחירים, מסעדות מומלצות שהן גם מעולות וגם לא משאירות חור בכיס, רשימת ציוד, חיסונים ועוד ועוד.

ועוד.

אז נכון, אף אחד לא אמר שזה יהיה פשוט – אבל זה חייב להתבצע וככל שתעשו את זה מוקדם יותר, יהיה לכם יותר כסף לבזבוזים 😉

טיפיםתקציב